Dört DeFi Protokolü Bu Altcoin İçin Bir Araya Geldi: İşte Nedeni…

Bir grup merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü, Cosmos için bir araya geldi. Bu ekipler arasında cross-chain köprü protokolü Wormhole ve likidite toplayıcısı Swing yer alıyor. Ayrıca, borç verme protokolü Tashi ve Cosmos ağı Evmos da var. Bu hamle altcoin projesinin ikidite sorunlarını çözmeyi amaçlıyor

4 DeFi protokolü, Cosmos’a yardım eli uzatıyor

İlgili ekiplerden ikisinin açıklamalarına göre, Wormhole Evmos’ta kullanılmak üzere beş yeni köprülü token kaydedecek. Bu altcoin tokenleri: Tether (USDT), USD Coin (USDC), wrapped Ether (wETH), wrapped Bitcoin (wBTC) ve Solana (SOL). Teklifin bu kısmına ilişkin bir Wormhole yönetişim oylaması 19 Eylül’de başladı. Mevcut durumda teklif neredeyse oybirliğiyle destek görüyor. Token’lar Evmos’ta piyasaya sürüldükten sonra, Swing protokolüne uygulanacak. Bu da kullanıcıların BNB Chain, Polygon, Fantom ve diğerleri de dahil olmak üzere Swing’in desteklediği herhangi bir ağdan Evmos’a göndermelerine olanak tanıyacak.

Tashi ayrıca Swing’i kullanıcı arayüzüne uygulayacak. Böylece, kullanıcıların kripto paraları köprülemesine ve minimum düğme tıklamasıyla teminat olarak yatırmasına olanak tanıyacak. Kullanıcılar daha sonra bu teminatı kullanarak Cosmos tabanlı veya Ethereum tabanlı altcoin’lerden kredi alabilecek, ödünç verilen coinleri başkalarıyla takas edebilecek, likidite havuzlarına yatırabilecek veya diğer yaygın DeFi işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Başlık: Tashi kullanıcı arayüzü. Kaynak: Tashi

Altcoin projesindeki krizin çözümü için likidite gerekiyor!

Hem Swing hem de Tashi temsilcilerine göre, entegrasyonlar hayata geçmeye hazır. Sadece Wormhole teklifinin geçmesini ve uygulanmasını bekliyorlar. Teklifin oylaması 24 Eylül’de sona erecek. Bu da yeni likidite sisteminin kısa süre sonra hayata geçmesi gerektiği anlamına geliyor. Tashi’nin kurucu ortakları Lindsay Ironside ve Kristine Boulton, Cosmos ekosistemindeki likidite “krizini” çözmek için yeni sisteme ihtiyaç duyulduğunu iddia ediyor. Bu bağlamda Boulton, şu açıklamayı yapıyor:

Bu inanılmaz fırsatları sunmaya devam eden bu Blockchain’e sahibiz. Ancak kimse onu kullanmıyor. Çünkü orada likidite bulamıyorlar. Ancak Wormhole, sanırım şu anda 29 farklı zincirde yer alıyorlar, bu yüzden bu krizi çözmek için bir fırsat.

Cosmos’daki sorun nerede yatıyor?

Lindsay Ironside, Cosmos ekosistemini ilk kullanmaya başladıktan sonra yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu hissettiğini belirtiyor. USDC’yi Cosmos (ATOM) ile değiştirip Evmos’a göndermeye çalıştığı ilk seferde kötü bir kullanıcı deneyimi yaşamış. ATOM’u elde etmek için önce USDC’sini Cosmos Hub’a köprülemesi gerekiyordu. Ancak USDC ağa girdiğinde, takası gerçekleştirmek için gaz ücretini ödeyecek ATOM’u yoktu.

Ironside’a göre bu deneyim, altcoin ekibinin bu soruna odaklanması gerektiğini fark etmesine neden oldu. Bu doğrultuda Ironside, “Yeni kullanıcılar olarak gelip […] bu sorunların çözümlerinin nerede olduğunu anlamaya çalışmak büyük bir meseleydi,” diye belirtiyor.

Son hamle, altcoin projesi için sorunu nasıl çözecek?

Swing CEO’su Viveik Vivekananthan, yeni sistemin bu sorunları potansiyel olarak çözeceğini kabul ediyor. Bir kullanıcı USDC’yi Evmos’ta farklı bir altcoin ile takas etmek isterse, Swing gönderilen coinlerin küçük bir kısmını Evmos’un yerel coin’ine dönüştürecek. Kullanıcı, bu coini daha sonra takası gerçekleştirmek için gaza harcayacak. Vivekananthan, bu sayede kullanıcıların desteklenen herhangi bir coin’i kullanarak Evmos’a giriş yapmalarının mümkün olduğunu söylüyor.

Cosmos topluluğu, 2023’te yeni özelliklerle kullanıcıları çekmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Cosmos tabanlı Blockchain Noble, 28 Mart’ta USDC stablecoin’in yerel bir versiyonunu piyasaya sürdü Ayrıca, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Cosmos Hub 13 Eylül’de likit staking’i hayata geçirdi. Bununla birlikte ekosistem, Cosmos’a benzer özelliklere sahip birbirine bağlı bir Blockchain ağı oluşturmaya çalışan Optimism Superchain şeklinde bir rakiple de karşı karşıya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x