Rus siyasetçiden III. Dünya Savaşı uyarısı: “Apple ve Google telefonları devre dışı bırakacak”

Rusya Parlamentosu Enformasyon Politikaları Komitesi Başkan Yardımcısı Anton Gorelkin, Ukrayna savaşının küresel bir çatışmaya dönmesi durumunda Apple ve Google gibi firmaların, cihazlarını kullanılmaz hale getireceğini öne sürdü.

İktidardaki Birleşik Rusya partisinden Gorelkin, Telega Reality adlı YouTube kanalında pazartesi günü yayımlanan söyleşisinde, savaşın büyümesi durumunda Apple ve Google’ın iPhone ve Android cihazları kapatacağını iddia etti.

42 yaşındaki siyasetçi, söyleşisinde şu ifadeleri kullandı:

“Bazı uzmanların III. Dünya Savaşı olarak adlandırdığı bir durumdan bahsediyorum. Bu senaryoda Apple’ın Rusya’daki tüm iPhone’ları, Google’ın da jailbreak işlemi görmemiş Android telefonları devre dışı bırakacağını düşünüyorum.”

Jailbreak, üreticilerin elektronik cihazların kullanımına getirdiği yazılımsal sınırlamaları sonradan kaldırmak için yapılan bir işlem.

Gorelkin, böyle bir durumda Rus teknoloji ve yazılım firmalarının Batılı şirketlere karşı misilleme yapabileceğini de söyledi. Siyasetçi, karşı hamlelerin neleri içerebileceğine dair bilgi paylaşmadı.

Diğer yandan Gorelkin, Rusya’nın Batılı firmaların ürettiği akıllı telefon ve yazılımlara bir alternatif geliştiremediğini vurguladı. Ancak siyasetçi, Rusya’nın teknoloji ve bilişim alanında hızla gelişme kaydettiğine işaret ederek, bu durumun 5 ila 10 yılda değişebileceğini savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, pazar günü yaptığı açıklamada, NATO’yla aralarında yaşanacak doğrudan bir çatışmanın “III. Dünya Savaşı’ndan bir adım uzakta olunduğu anlamına geleceğini” söylemişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de geçen ayki açıklamasında, Rusya’nın bir NATO ülkesini vurması halinde III. Dünya Savaşı’nın patlak verebileceğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x